Jak založit tým

Z tymy.cz
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Zkušenosti varují

Před vlastní registrací musím doporučit zamyšlení o tom, k čemu vlastně je portál tymy.cz. Je to ideální prostředek pro týmy složené z lidí, kteří nemají problém s internetem a mají k němu stálý přístup. To není nějaká technická podmínka, to je výsledek zkušeností administrátora tohoto serveu. Bohužel se často stává, že zde založí např. trenér aplikaci pro žákovský tým a domnívá se, že mu aplikace pomůže s evidencí docházky. To ale není primární účel - sloužit jednomu člověku k evidenci a statistikám. Takový tým je většinou během několika málo měsíců zrušen, protože se k němu nikdo nepřihlašuje. Pro jednoho člověka je přeci jen na evidenci lepší dokument v Excelu.

Portál tymy.cz je především místem pro setkávání lidí v týmu. Hlavní smysl spočívá v tom, že si hráči vyplňují svojí docházku předem a tím ostatní vidí plánovanou účast. Tým také většinou "táhnou" diskuze, které umožňují přehlednou komunikaci s archivem a vyhledáváním.

Stále jste tady? Tak tedy hurá do registrace.

Registrace týmu

Jako první krok je třeba vyplnit údaje na stránce registrace. Jednotlivé položky není třeba extra komentovat, tak pouze pár poznámek.

Systémové jméno : identifikuje pouze adresu stránek, kterou budou muset členové týmu zadat pro přístup. Jinak není nikde zobrazováno nebo použito.
Váš email : je kontaktní email na osobu vytvářející stránky pro váš tým. Není příliš vhodné zadávat skupinový mail na všechny členy týmu. Zadejte raději váš osobní email. Na tento mail totiž bude zasláno heslo pro prvního člena týmu - administrátora. Po té tedy bude sloužit jako vaše jméno v seznamu týmu a bude se vztahovat pouze k vaší osobě. Nicméně tento email lze kdykoliv změnit dodatečně.
Jméno týmu : se zobrazí na hlavním webu tymy.cz, uvnitř vašich týmových stránek není (zatím) nikde použito.
Druh sportu : je také zobrazováno pouze v seznamu hostovaných týmů na www.tymy.cz. Pro chod vašich stránek nemá žádný význam.
Web : adresa vašich týmových stránek, pokud existují. Opět nemá funkční význam, ale zobrazuje se v seznamu hostovaných týmů a zvýší tím počet odkazů na váš web (pomáhá v SEO).
Poznámka : volný text který uvidí administrátor před založením týmu.

Po odeslání registračních údajů obdržíte během několika minut email s instrukcemi pro aktivaci týmu. Po aktivaci je tým vytvořen a na mail uvedený při registraci jsou zaslány přihlašovací údaje pro administrátora (jméno a heslo). Pak je již možné se k aplikaci poprvé přihlásit.

První přihlášení

Po založení týmu je automaticky vytvořen administrátorský účet s přihlašovacím jménem ADMIN. Ten použijete pro první přihlášení do aplikace. Protože ještě nejsou zadaná žádná data, není se moc kde rozhlížet. Jako první je vhodné zamířit do sekce údaje uživatele. Zde si vyplníte osobní údaje, můžete nahrát svoji ikonku atd. Osobní údaje zadávejte dle vlastního uvážení - jde pouze o to, co uvidí ostatní členové týmu. Nikde na veřejném webu tyto údaje nejsou zveřejněny.

Není třeba si kromě vytvořeného admin-účtu zakládat ještě další "normální". U admin účtu můžete bez omezení zadat všechny potřebné údaje, jako je křestní jméno a příjmení a rovněž můžete změnit přezdívku, pod kterou vás uvidí ostatní členové týmu. Nemusí tedy ani poznat, že jste vlastně administrátor. Dokonce je možné změnit i vlastní přihlašovací jméno (místo ADMIN), ale není to zpravidla potřebné.

Po nastavení vašeho účtu není nutné se pustit do zadávání dalších členů. Je to sice možné, ale nyní již existuje pohodlnější způsob. Dříve bylo nutné uživatele zakládat ručně, jediné ulehčení byla možnost kopírovat stávající. Nyní stačí sdělit členům týmu adresu přihlašovací (vstupní) stránky, na které najdou odkaz registrace. Po klinutím na tento odkaz vyplní přihlašovací údaje a vy jim přístup pouze potvrdíte. Více v sekci správa uživatelů.

Nastavení diskuzí

Při založení týmu je automaticky vytvořena Týmová diskuze, do které mohou přispívat všichni členové týmu. Zkušenost s hostovanými týmy ukazuje, že právě diskuze jsou vedle evidence docházky nejvíce využívaným prvkem v aplikaci. Většina týmů postupně vymění e-mailovou konferenci za diskuzi na svém portálu na tymy.cz. Výhodou je archivování všech příspěvků, možnost omezení čtení a přispívání až na úroveň jednotlivých členů a nesporně také možnost vyhledávání dle klíčových slov. Velice užitečnou funkcí je tzv. hlídač diskuze, který po patřičné konfiguraci dokáže denně zasílat nepřečtené příspěvky z diskuze mailem.

Počet diskuzí není nijak omezen a dají se spravovat pomocí webového rozhraní. Na jednu stranu není dobré zakládat příliš mnoho diskuzí, protože s větším počtem diskuzí hrozí "rozdrobení informací" a těžko se pak hledá v které diskuzi ten příspěvek vlastně byl. Vyžaduje to velkou zopdovědnost od všech členů aby vkládali správné příspěvky do správných diskuzí. Na druhou stranu zkušenost ukazuje, že je dobré diskuze rozdělit minimálně na volný chat a na důležitá sdělení, kam lze eventuelně omezit právo zápisu. Existuje-li jen jedna diskuze může se stát, že důležitá sdělení od trenéra zaniknou v konverzaci o počasí nebo o včerejším večírku.

Diskuze lze přidávat a měnit kdykoliv bez omezení, ale již vložené příspěvky není možné přesouvat a třídit. Z toho důvodu je dobré promyslet strategii a uspořádat diskuze co nejdříve. Více se o diskuzích a jejich správě dozvíte v sekci diskuze.

A to je vše

Vaše nové stránky jsou připraveny k používání. Můžete zadávat týmové akce pro evidenci docházky, vkládat ankety - prostě začít využívat všech možností. Jak jednotlivé služby používat se dozvíte v příslušných sekcích zde v dokumentaci. Pokud vám něco v dokumentaci bude chybět, napište o tom autorovi. Nebo ještě lépe si funkci vyzkoušejte např. na http://demo.tymy.cz a pak můžete své zkušenosti předat ostatním připsáním tematu zde do dokumentace.